Gerelateerde toepassingen
Een vorming in ethiek en economie laten erkennen voor accreditering
De vormingen in ethiek en economie zijn een vormingstype in het kader van de accreditering van artsen en apothekers-biologen. U krijgt eenheden als de gevolgde vorming voor accreditering erkend is.
Op deze pagina:
Welke onderwerpen behandelt een vorming in ethiek en economie?
De vormingen in ethiek en economie willen de deelnemer doen nadenken over:
de medische ethiek en de economische aspecten in zijn praktijk
het adequaat gebruik van verzorging en de kwaliteit ervan (zoals bepaald in het huidige akkoord artsen-ziekenfondsen)
een grotere efficiëntie in de relaties tussen de artsen
de ethische aspecten en de financiële gevolgen voor de gemeenschap, zonder de individuele belangen van de patiënten uit het oog te verliezen
de naleving van de nationale en internationale verdragen inzake medische ethiek.
Welke aanvragen komen nooit in aanmerking voor een erkenning in ethiek en economie?
Op 18 juni 2025 heeft de Accrediteringsstuurgroep beslist dat volgende aanvragen nooit in aanmerking komen voor erkenning:
- Aanvragen voor internationale activiteiten waarvan de organiserende vereniging niet in België is gevestigd
- Aanvragen in het kader van universitaire of interuniversitaire opleidingen die leiden tot een diploma of eindcertificaat
- Aanvragen die worden ingediend na de datum waarop de activiteit plaatsvindt
- Aanvragen die niet worden ingediend via onze webtoepassing voor het beheer van de accreditering.
Wie vraagt de erkenning voor dit type van vorming aan?
Voor vormingen die in België worden gegeven, moet de organisator van de activiteit de erkenning ervan aanvragen.
Voor vormingen die in het buitenland worden gegeven, is het de arts of apotheker-bioloog zelf die de nodige stappen moet ondernemen.
Hoe accrediteringseenheden krijgen voor vormingen die in het buitenland worden gevolgd
Hoe vraagt u de erkenning voor dit type van vorming aan?
Vraag deze erkenning aan via de webtoepassing voor het beheer van de accreditering, en dat uiterlijk op de dag waarop deze activiteit heeft plaatsgevonden..
Opgelet: naar aanleiding van een beslissing van de Accrediteringsstuurgroep kunnen de aanvragen voor erkenning van navormingsactiviteiten uitsluitend ingediend worden via de webtoepassing voor het beheer van de accreditering (vanaf juni 2019).
Vraag de erkenning aan voor elke sessie.
Elke sessie duurt minstens 30 minuten en maximaal een halve dag.
De sessies kunnen in een ruimere vorming kaderen.Verduidelijk uw aanvraag:
het tijdstip van begin en einde, met vermelding van de pauzes
de inhoud van de sessie, met een beschrijving (min. 600 tekens) van de onderwerpen (eventuele details, samenvatting van de behandelde thema's of onderwerpen)
de inhoud van de sessie, met toevoeging van een beknopte omschrijving van onvoldoende specifieke onderwerpen (eventuele details, samenvatting van de behandelde thema's of onderwerpen)
de aangeboden opleidingsvorm (voorbeelden: conferentie, colloquium, werkgroep, werkvergadering, seminarie)
informatie over de spreker: naam, kwalificaties (bv. gespecialiseerde arts, huisarts, professor economie, ziekenfondsarts, arts-ambtenaar, vertegenwoordiger van een farmaceutisch bedrijf, lid van de Orde der artsen of van een artsensyndicaat) en de instantie waar hij deel van uitmaakt (bv. farmaceutisch bedrijf, ziekenfonds, BIGE, vakbond).
u moet verplicht een pdf-document met de tijdschema's (inclusief pauzes), onderwerpen, sprekers en moderatoren toevoegen bij de erkenningsaanvraag, zelfs voor kleinschalige activiteiten.
Opgelet:
Zorg voor een moderator die onafhankelijk staat tegenover de spreker als die spreker rechtstreeks filosofisch, ideologisch of financieel bij het onderwerp betrokken is.
Als de navorming door de farmaceutische industrie wordt gesponsord, dan moet ze de criteria met betrekking tot de inhoud en omkadering van de vorming naleven.
Wie onderzoekt uw erkenningsaanvraag voor dit type van vorming?
De werkgroep voor ethiek en economie aanvaardt of weigert uw aanvraag bij consensus van de aanwezige leden. Als de werkgroep niet tot overeenstemming komt, dan gaat uw dossier naar de Accrediteringsstuurgroep.
Wat is het maximaal aantal toe te kennen Credit Points (CP)?
Naast de algemene criteria die zijn vastgesteld heeft de Accrediteringsstuurgroep op 18 juni 2025 beslist om maximaal volgende CP toe te kennen:
- maximaal 3 CP voor een ochtend,
- maximaal 3 CP voor een middag,
- maximaal 2 CP voor een avond.
Meer informatie
Contacten
Afdeling accreditering artsen en apothekers-biologen
Tel: +32(0)2 739 74 79 (Call center)
E-mail: Info.accredit@riziv-inami.fgov.be
Maandag en donderdag: van 13 tot 16 uDinsdag, woensdag en vrijdag: van 9 tot 12 u.
Gelieve uw RIZIV-nummer klaar te houden