Onze tegemoetkoming bij vroegtijdige opsporing van bepaalde kwaadaardige aandoeningen
We voorzien een tegemoetkoming voor vroegtijdige opsporing van bepaalde kwaadaardige aandoeningen.
De vroegtijdige opsporing van enkele kwaadaardige aandoeningen wordt in België georganiseerd door de deelstaten. Het RIZIV financiert voor een aantal programma’s de medische beeldvorming, de laboratoriumonderzoeken, de raadplegingen bij de arts alsook de noodzakelijke verdere onderzoeken en zorg indien er letsels worden vastgesteld.
Vroegtijdige opsporing is belangrijk omdat de overlevingskansen toenemen, zowel de noodzaak tot zware behandelingen als de kans op hierdoor veroorzaakte verwikkelingen afneemt en de levenskwaliteit van de patiënten verbetert.
Op deze pagina:
Welke vergoeding voorzien we bij de opsporing van Borstkanker?
De deelstaten organiseren een bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Het onderzoek spoort alle vrouwen van 50 tot en met 69 jaar aan om elke twee jaar een screeningsmammografie te ondergaan waarmee afwijkingen in de borsten vroegtijdig worden opgespoord.
Het RIZIV vergoedt de kost van de screeningsmammografie alsook de 2e lezing van de beelden via de derdebetalersregeling.
Hieronder vindt u meer informatie per gewest:
- Vlaanderen: Bevolkingsonderzoek naar borstkanker
- Wallonië: Centre de coordination et de référence (CCRef)
- Brussel: BruPrev
Welke vergoeding voorzien we bij de opsporing van dikkedarmkanker?
De deelstaten organiseren een bevolkingsonderzoek naar dikkedarmkanker. Het onderzoek spoort alle verzekerden van 50 tot en met 74 jaar aan om elke twee jaar een stoelgangtest te doen ter opsporing van bloed in de stoelgang wat kan wijzen op dikkedarmkanker.
Het RIZIV komt niet tussen in de kosten van deze opsporing. Bij een positieve stoelgangstest zal de verzekerde wel een coloscopie (inwendig darmonderzoek) ondergaan ten laste van het RIZIV, met een beperkt persoonlijk aandeel voor de verzekerde.
Hieronder vindt u meer informatie per gewest:
- Vlaanderen: Bevolkingsonderzoek naar dikkedarmkanker
- Wallonië: entre de coordination et de référence (CCRef)
- Brussel: BruPrev
Welke vergoeding voorzien we bij de opsporing van baarmoederhalskanker?
Sinds 1 januari 2025 kunnen verzekerden een terugbetaling krijgen voor een HPV-test bij de screening van baarmoederhalskanker:
- verzekerden tussen 25 en 29 jaar
- een cytologisch onderzoek om de drie jaar terugbetaald, met bijkomende HPV-test in geval van afwijkingen
- verzekerden tussen 30 en 64 jaar
- om de vijf jaar een HPV-test terugbetaald voor de screening naar baarmoederhalskanker.
Zo wordt het humaan papillomavirus (HPV) opgespoord op een uitstrijkje vooraleer er zichtbare letsels aanwezig zijn die met cytologie opgespoord kunnen worden.
De afname van het uitstrijkje bij de huisarts of de gynaecoloog en het laboratoriumonderzoek worden volledig terugbetaald door het RIZIV. Supplementen zijn niet toegelaten. Er is alleen remgeld verschuldigd op de raadpleging bij de arts.
Hieronder vindt u meer informatie per gewest:
- Vlaanderen: Bevolkingsonderzoek naar dikkedarmkanker
- Wallonië: entre de coordination et de référence (CCRef)
- Brussel: BruPrev
Klik hier voor meer informatie over het vernieuwde systeem van vroegtijdige opsporing van baarmoederhalskanker.
Meer informatie
Formulier
Omzendbrief
Bijkomende uitleg